تالار گفتگوی میکرو رایانه - راهنمای سایت - قسمت اول
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز دوشنبه 21 ژانویه, 2019 10:01 pm

 راهنمای سایت - قسمت اول 
در باره سایت میکرو رایانه
هدف از ایجاد تالار گفتگوی سایت میکرورایانه چیست؟
مدیران و گردانندگان سایت میکرورایانه چه کسانی هستند؟
آیا همکاران سایت و مقاله نویسان برای همکاری خود حق الزحمه دریافت می کنند؟
هزینه های سایت چگونه تامین می شود؟

سوالات مربوط به ثبت نام و ورود
چرا نمی توانم در سایت وارد شوم؟
چرا باید ثبت نام کنم؟
چرا من به صورت اتوماتیک از سایت خارج می شوم؟ (Log out اتوماتیک)
چگونه می توانم از ظاهر شدن نام کاربری خود در لیست افراد آنلاین جلوگیری کنم؟
من کلمه عبور (Password) خودم را فراموش کرده ام!
من ثبت نام کرده ام ولی نمی توانم وارد شوم!
من قبلا ثبت نام کرده ام و چندین بار هم وارد شده ام ولی الان نمی توانم وارد شوم!
چرا من نمی توانم ثبت نام کنم؟
«حذف همه کوکی های تالار» چه کاری انجام می دهد؟
مواقعی پیش آمده که من به سایت مراجعه نمودم ولی سایت قطع بوده یا اعلام خطای دیتابیس می داده ، علت چیست؟

تنظیمات سایت و کاربران
چگونه می توانم تنظیمات کاربری خود را عوض کنم؟
ساعت سایت درست نیست!
آواتار چیست و به چه کار می آید؟
چگونه می توانم از انتخاب آواتار خود به وسیله سایر کاربران جلوگیری کنم؟
چگونه می توانم یک عکس یا آواتار در زیر نام کاربری خود در کنار پست هایم داشته باشم؟
رتبه و درجه چیست؟ و چرا همه کاربران درجه ندارند؟

سوالات جستجو
چگونه می توانم در تالارها جستجو کنم؟
چرا جستجوی من نتیجه ای ندارد؟
چرا نتیجه جستجوی من یک صفحه خالی است؟
چگونه می توانم یک کاربر را جستجو کنم؟
چگونه می توانم پست ها و تاپیک های خودم را پیدا کنم؟

سوالات در مورد بعضی از تالارها و پستهای خاص
چرا من به بعضی از تالارهای سایت دسترسی ندارم؟
اطلاعیه ها چیستند؟
تاپیک های مهم چیست؟
موضوعات قفل شده چیستند؟
آیکون موضوعات چیست؟
چرا من اخطار دریافت می کنم؟
چگونه می توانم وجود پست های نامناسب و خلاف مقررات را به ناظران اطلاع دهم؟

سوالات مربوط به نرم افزار تالارهای گفتگو و phpBB3
چرا روش تالار گفتگو برای نوشتن مقالات و مطالب سایت انتخاب شده است؟
چه کسی این بولتن برد را نوشته است؟
چه کسی این برنامه را برای سایت میکرورایانه آماده کرده است؟

آدرس ادامه راهنما
لینک قسمت دوم راهنمای سایت

 

 در باره سایت میکرو رایانه 
» هدف از ایجاد تالار گفتگوی سایت میکرورایانه چیست؟
اصلی ترین هدف سایت میکرو رایانه آموزش علوم مختلف کامپیوتر و فراهم ساختن محیطی مساعد برای رشد آگاهی های دانشجویان و فارغ التحصیلان مخصوصا در رشته های کامپیوتر است. همچنین از مهم ترین اهداف ایجاد تالار گفتگوی سایت میکرورایانه تبادل نظر متخصصین با همدیگر و نیز معرفی متخصصین جوان به کسانی است که به نحوی به دنبال دریافت خدمات ایشان می گردند و آشنایی آنها با این متخصصین است.
هر چند فعالیت اصلی سایت میکرو رایانه مباحثی است که به نحوی به کامپیوتر و علوم رایانه مربوط می شود، ولی هیچ محدودیتی برای این منظور در نظر گرفته نشده است. ایجاد تالارها و بخش های مختلف (حتی بخش آزاد) زمینه را برای انواع بحث ها و گفتگوها در چهارچوب قوانین کشور ایران و مقررات سایت فراهم کرده است.
همه اساتید، متخصصین و فارغ التحصیلان دانشگاهها اذعان دارند که تاکید عمده مطالب آموزشی در دانشگاه ها؛ بخصوص در زمینه های مختلف علوم کامیپوتر و رایانه، بر بحث های پایه و مقدماتی استوار است و فارغ التحصیلی از دانشگاه شروع و آغازی برای کسب دانش های روزآمد و کاربردی است. در واقع دانشجویان با گذرانیدن دروس دانشگاهی زمینه ها و پایه های لازم بری کسب مهارت و آموزش های کاربردی را فرا می گیرند.
بنابراین در این راستا سایت میکرورایانه می تواند یکی از محیط های مناسب برای تسهیل این گونه آموزش ها و انتقال تجربیات؛ مخصوصا آموزشهای بعد از فارغ التحصیلی؛ باشد. البته بدیهی است که این امر فقط با همت والا و صرف وقت متخصصین و دانش پژوهان میسر خواهد شد که با در اختیار گذاشتن دانش و تجربه خود، بقیه دانش پژوهان را در این راه یاری می نمایند.
بی شک نوشته ها و پست های کاربران معرف سواد، دانش و تجربه آنها بوده و حتی شاید معرف شخصیت افراد باشد . جای بسی خوشوقتی است که در همین مدت کوتاه از آغاز افتتاح تالار گفتگوی سایت، کاربرانی توانسته اند از طریق همین نوشته ها و مقالات به خوبی خود را به دیگران بشناسانند و از این رهگذر، پروژه ها یا کارهای خوبی به دست بیاورند و به طور کلی در کسب مشتری برای محصولات و خدمات خود بسیار موفق عمل نمایند.

بالا

» مدیران و گردانندگان سایت میکرورایانه چه کسانی هستند؟
سایت میکرو رایانه توسط گروهی از دانشگاهیان، اساتید و فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر تاسیس شده است.
مسئولیت اداره تالار گفتگوی سایت بر عهده مدیر سایت بوده که با همکاری چهار نفر با عنوان ناظرین سایت انجام می شود. مدیر سایت و ناظرین همگی به صورت افتخاری با سایت همکاری دارند. مدیر سایت بالاترین مقام برای کنترل کل سایت است. ناظرین سایت نیز تمام اعمال کاربران و نوشته های آنها را می توانند کنترل کنند.

بالا

» آیا همکاران سایت و مقاله نویسان برای همکاری خود حق الزحمه دریافت می کنند؟
خیر. همکاری همه گردانندگان و مقاله نویسان با سایت به صورت افتخاری است و هیچ کسی از سایت پولی دریافت نمی کند.

بالا

» هزینه های سایت چگونه تامین می شود؟
هزینه های مختلف سایت از قبیل هزینه های ثبت و اجاره فضا، نگهداری و هزینه های نرم افزارها به وسیله گردانندگان آن تامین می شود. به دلیل سنگین بودن هزینه های سایت در نظر است بخشی از این هزینه ها از طریق واگذاری امتیاز فروشگاه الکترونیکی سایت و نیز تبلیغات تامین شود.
کسانی که مایل به اجاره امتیاز و استفاده از فروشگاه الکترونیکی سایت هستند و در خود توان لازم برای فعالیت در این زمینه را سراغ دارند با مدیر سایت تماس بگیرند.

بالا


 سوالات مربوط به ثبت نام و ورود 
» چرا نمی توانم در سایت وارد شوم؟
آیا ثبت نام کرده اید؟ شما برای ورود به سایت باید در ابتدا ثبت نام کنید.
آیا احیانا" از طرف سایت ممنوع الورود نشده اید؟ (در این صورت پیامی با همین مضمون مشاهده خواهید کرد). در این حالت، باید با ناظران سایت یا مدیر سایت تماس گرفته و علت ممنوعیت ورود خود را جویا شوید.
اگر ثبت نام کرده اید و ورود شما ممنوع نشده است ولی همچنان نمی توانید وارد شوید، پس حتما نام کاربری و رمز عبور خود را اشتباه وارد کرده اید! مجددا" و با دقت بیشتری کلمه عبور و نام کاربری خود را وارد کنید. معمولا در اکثر مواقع مشکل رفع می شود. در غیر این صورت با ناظران یا مدیر سایت تماس بگیرید.
توجه داشته باشید که اگر بیش از سه بار پسورد خود را اشتباه وارد کنید سیستم به طور موقت از ورود شما جلوگیری خواهد کرد. توصیه می کنیم که اگر بار دوم و با دقت بیشتری، نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمودید ولی سیستم همچنان اعلام می کند که پسوردتان را اشتباه وارد کرده اید از گزینه مربوط به فراموش کردن کلمه عبور استفاده کنید تا پسورد جدیدی به ایمیل شما ارسال شود.

بالا

» چرا باید ثبت نام کنم؟
در بعضی از سایت ها نیازی به ثبت نام وجود ندارد. این عمل به نظر مدیر سایت بستگی دارد. بعضی از مدیران سایت ها ترجیح می دهند که شما برای نوشتن مطالب حتما ثبت نام کنید. در این سایت طبق نظر مدیر سایت لازم است ثبت نام انجام بگیرد. ثبت نام، باعث دسترسی بیشتر شما به ویژگی های سایت خواهد شد که اگر به صورت مهمان (بدون ثبت نام) مطالب سایت را مطالعه کنید به همه آن ویژگی ها دسترسی نخواهید داشت.
مثلا بعضی از ویژگی ها که شما به صورت مهمان به آنها دسترسی ندارید عبارتند از: عدم امکان نوشتن مطالب در سایت، عدم مشاهده فایل های ضمیمه و عکس های سایت. با ثبت نام امکان دسترسی به همه امکانات سایت پیدا می کنید نظیر: تعریف آواتار، فرستادن ایمیل و پیامهای خصوصی، ثبت نام در گروهها و ... .
کاربران به محض ورود در سایت با توجه به رنگ تاپیک ها، پست های جدید را شناسایی می کنند و به پست هایی که بعد از آخرین خروج آنها از سایت گذاشته شده به راحتی دسترسی پیدا می کنند.
ثبت نام فقط دقایقی کوتاه از وقت شما را خواهد گرفت اکیدا" توصیه می شود که ثبت نام کنید.

بالا

» چرا من به صورت اتوماتیک از سایت خارج می شوم؟ (Log out اتوماتیک)
اگر شما در هنگام ورود به سایت گزینه «ورود اتوماتیک» را علامت نزده باشید، سایت شما را فقط برای مدت زمان خاصی در حالت Login نگه می دارد. این تصمیم به منظور حفاظت از حساب کاربری شما و جلوگیری از سوء استفاده دیگران از نام کاربری شما اتخاذ شده است.
اگر می خواهید برای همیشه و تا وقتی که آنلاین هستید در حالت Login باشید ، هنگام ورود به سایت گزینه مذکور را چک مارک بزنید.
لازم به ذکر است چک مارک زدن این گزینه برای کاربرانی که از کامپیوترهای مشترک استفاده می کنند اصلا توصیه نمی شود. منظور از کامپیوترهای مشترک به عنوان مثال کامپیوترهای کتابخانه ها، کافی نت ها، دانشگاه ها ، کامپیوترهای موجود در محل کار و ... است.

بالا

» چگونه می توانم از ظاهر شدن نام کاربری خود در لیست افراد آنلاین جلوگیری کنم؟
به دو روش می توانید این کار را انجام دهید:
روش اول: در حین ورود، گزینه مربوط به «حضور در تالارها به صورت مخفی» را علامت بزنید. (این گزینه از طریق کلیک روی لینک «ورود» در دسترس قرار می گیرد). توجه داشته باشید که این روش فقط در همان یک دفعه ی ورود به سایت، عمل می کند.
روش دوم: در شناسنامه کاربری خود در صفحه مدیریت کاربر، ویژگی «وضعیت آنلاین من را نشان نده» را انتخاب کنید. این روش در همه دفعات بعدی ورودها به سایت، حضور شما را مخفی نگه می دارد.
با این دو روش وضعیت آنلاین شما فقط توسط خود شما و مدیران و ناظران سایت دیده خواهد شد و جزء کاربران مخفی به شمار خواهید آمد که بقیه کاربران نمی توانند از حضور شما اطلاع یابند.

بالا

» من کلمه عبور (Password) خودم را فراموش کرده ام!
مشکل مهمی نیست! اگر نتوانستید کلمه عبور خود را به خاطر بیاورید می توانید کلمه عبور (پسورد) جدیدی دریافت کنید. برای این منظور به صفحه ورود به سایت (Login) بروید و بر روی گزینه «کلمه عبور را فراموش کرده ام» کلیک کنید. اگر مراحل را با دقت انجام دهید از طریق ایمیل تان پسورد جدید دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که ناظران و مدیران سایت در این مورد نمی توانند به شما کمک کنند و سیستم به صورت اتوماتیک این کار را انجام می دهد.

بالا

» من ثبت نام کرده ام ولی نمی توانم وارد شوم!
ابتدا از درست وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور خود مطمئن شوید. در هنگام ثبت نام ایمیلی حاوی نام کاربری شما و کلمه عبورتان به آدرسی که اعلام کرده اید ارسال می شود. توصیه می کنیم اگر کلمه عبور خود را تغییر نداده اید و همان کلمه عبور اولیه است به آن ایمیل مراجعه نمایید. اگر همچنان نام کاربری خودتان درست بود ولی پیغام نادرست بودن کلمه عبور را دریافت می کنید از طریق گزینه فراموش کردن کلمه عبور اقدام کنید.

بالا

» من قبلا ثبت نام کرده ام و چندین بار هم وارد شده ام ولی الان نمی توانم وارد شوم!
دلایل این کار ممکن است به شرح زیر باشد:
نام کاربری و کلمه عبور خود را به اشتباه وارد کرده اید در این صورت ایمیلی را که در هنگام ثبت نام برای شما ارسال گردیده؛ چک کنید.
یا اینکه مدیران سایت به دلایلی اکانت شما را حذف کرده باشند. در بعضی از سایت ها، اعضای غیر فعال به منظور کاهش حجم دیتابیس از سایت حذف می شوند. در سایت میکرورایانه، تا کنون هیچ کاربری به این دلیل از سیستم حذف نشده است.

بالا

» چرا من نمی توانم ثبت نام کنم؟
ممکن است این کار به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد:
مثلا ممکن است همین IP که شما با آن در حال ثبت نام هستید اجازه ثبت نام نداشته باشد و به دلایل مختلف از طرف مدیرات سایت مسدود شده باشد. یا ممکن است نام کاربری مورد نظر شما اجازه ثبت نداشته باشد و یا حتی ممکن است در مواقعی تصمی