مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

تئوری منطق فازی

مقدمه

علم منطق فازي که اولين بار توسط پرفسور لطفي زاده در دنيا مطرح شد، در واقع روش جديدي براي فرموله کردن مفاهيم و کميت هاي حسي و کيفي ارائه مي دهد. آنچه که قبلا بشر تئوريهاي خود را بر پايه آن بنا مي کرد اين بود که فقط «کميت» قابل فرموله شدن است و مفاهيم کيفي و حسي و غير دقيق و حتي مبهم نظير خوب، طولاني، گرم، سرد، پير، جوان و نظاير آنها را نمي توان فرموله کرد! در صورتي که مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل مختلف و بر پايه تفکر استنتاجي، منطقي ويژه براي اين کميات پياده مي کند.
منطق فازي (fuzzy logic) راه حل جديدي براي فرموله کردن اين پارامترهاي کيفي ارائه مي دهد. در واقع با اين منطق بديع، امکان پيشرفت در علم رباتيک و ساير علوم کامپيوتر فراهم گرديده است. علم منطق فازي هم اکنون جايگاه ويژه ايي در ميان ساير علوم؛ حتي علوم اجتماعي و اقتصادي؛ پيدا کرده و شايد خيلي از پارامترهاي اجتماعي و اقتصادي با اين منطق فرموله مي شود.

حال به چند تعریف زیر توجه کنید:

منطق کلاسیک : منطقی است که در آن گزاره ها، فقط ارزش راست یا دروغ دارند که آنرا منطق ۰ و ۱ می نامند.

منطق چند مقداره : منطقی است که علاوه بر ۰ و ۱ چند مقدار دیگر را نیز اختیار می کند.

منطق بی نهایت مقداره : در این منطق ارزش گزاره ها می تواند هر عدد حقیقی بین ۰ تا ۱ باشد.

منطق فازی : نوعی از منطق بی نهایت مقداره و در حقیقت یک ابتکار برای بیان رفتار مطلوب سیستم ها با استفاده از زبان روزمره. در واقع منطق فازی یک منطق پیوسته است که از استدلال تقریبی بشر الگو برداری کرده است.
اين منطق حدود چهل سال پيش در آمريكا، توسط لطفي زاده پايه ريزي شد و براي اولين بار در سال 1974 در اروپا براي تنظيم دستگاه توليد بخار، در يك نيروگاه، كاربرد عملي پيدا كرد. با پيشرفت چشمگير ژاپن در عرصه وسايل الكترونيكي، در سال 1990 كلمه فازي در آن كشور به عنوان كلمه سال شناخته شد. بر خلاف آموزش سنتي در رياضي، او منطق انساني و زبان طبيعت را وارد رياضي كرد.
شايد بتوان با دو رنگ سياه و سفيد مثال بهتري ارائه داد. اگر در رياضي، دو رنگ سياه و سفيد را صفر و يك تصور كنيم، منطق رياضي، طيفي به جز اين دو رنگ سفيد و سياه نمي بيند و نمي شناسد. ولي در مجموعه هاي نامعين منطق فازي، بين دو رنگ سياه و سفيد مجموعه اي از طيف هاي خاكستري هم لحاظ مي شود و به اين طريق فصل مشترك ساده اي بين انسان و كامپيوتر بوجود مي آيد.

اين باور به سياه و سفيدها، (صفر و يك ها) و اين نظام دو ارزشى به گذشته دور باز مى گردد و حداقل به يونان قديم و زمان ارسطو مى رسد. البته قبل از ارسطو نوعى ذهنيت فلسفى وجود داشت كه به ايمان دودويى با شك و ترديد مى نگريست.

بودا در هند، پنج قرن قبل از مسيح و تقريباً دو قرن قبل از ارسطو زندگى مى كرد. اولين قدم در سيستم اعتقادى او، گريز از جهان سياه و سفيد و برداشتن اين حجاب دو ارزشى بود. نگريستن به جهان به همان صورتى كه هست.
از ديد بودا جهان را بايد سراسر تناقض ديد، جهانى كه چيزها و ناچيزها در آن وجود دارد. در آن گل هاى رز هم «سرخ» هستند و هم «غيرسرخ».
در منطق بودا هم A داريم هم نقيض A. در منطق ارسطو يا A داريم يا نقيض A (منطقA يا نقيض A) در مقابل (منطق A و نقيض A) منطق اين يا آن ارسطو در مقابل منطق تضاد بودا.

منطق ارسطو اساس رياضيات كلاسيك را تشكيل مى دهد. براساس اصول و مبانى اين منطق، همه چيز تنها مشمول يك قاعده ثابت مى شود كه به موجب آن: «آن چيز درست است يا نادرست». دانشمندان نيز بر همين اساس به تحليل دنياى خود مى پرداختند. گرچه آنها هميشه مطمئن نبودند كه چه چيزى درست است و چه چيزى نادرست و گرچه درباره درستى يا نادرستى يك پديده مشخص، ممكن بود دچار ترديد شوند. البته آنها در يك مورد هيچ ترديدى نداشتند و آن اينكه هر پديده اى يادرست است يا نادرست .

منطق فازى، يك جهان بينى جديد است كه به رغم ريشه داشتن در فرهنگ مشرق زمين با نيازهاى دنياى پيچيده امروز بسيار سازگارتر از منطق ارسطويى است. منطق فازى جهان را آن طور كه هست به تصوير مى كشد. بديهى است چون ذهن ما با منطق ارسطويى پرورش يافته، براى درك مفاهيم فازى در ابتدا بايد كمى تامل كنيم، ولى وقتى آن را شناختيم، ديگر نمى توانيم به سادگى آن را فراموش كنيم. دنيايى كه ما در آن زندگى مى كنيم، دنياى مبهمات و عدم قطعيت است. مغز انسان عادت كرده است كه در چنين محيطى فكر كند و تصميم بگيرد و اين قابليت مغز كه مى تواند با استفاده از داده هاى نادقيق و كيفى به يادگيرى و نتيجه گيرى بپردازد، در مقابل منطق ارسطويى كه لازمه آن داده هاى دقيق و كمى است، قابل تامل است.

کاربردها

یکی از کاربردهای منطق فازي ساخت کنترل کننده هاي لوازم خانگي است. از قبيل ماشين رختشويي (براي تشخيص حداکثر ظرفيت ماشين، مقدار مواد شوينده، تنظيم چرخهاي شوينده) و يخچال. کاربرد اساسي آن تشخيص حوزه متغيرهاي پيوسته است.

براي مثال يک وسيله اندازه گيري دما: براي جلوگيري از قفل شدن يک عايق ممکن است چندين عضو مجزای تابعي داشته باشد تا بتواند حوزه دماهايي را که نياز به کنترل دارد به طور صحيح تعريف نمايد. (توضیحات بیشتر در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) هر تابع، يک ارزش دمايي مشابه را اختیار می کند که حوزه آن بين 0 و 1 است. از اين ارزش هاي داده شده براي تعيين چگونگي کنترل يک عايق استفاده مي شود.

با مثال ديگري می توان اهميت اين علم را بيشتر درک کرد:
يک انسان در نور کافي قادر به درک ميليون ها رنگ مي باشد. ولي يک روبوت چگونه ميتواند اين تعداد رنگ را تشخيص دهد؟ حال اگر بخواهيم روباتي طراحي کنيم که قادر به تشخيص رنگ ها باشد از منطق فازي کمک مي گيريم و با اختصاص اعدادي به هر رنگ آن را براي روبوت تعريف مي کنيم.
از کاربردهاي ديگر منطق فازي مي توان به کاربرد اين علم در صنعت اتومبيل سازي (در طراحي سيستم ترمز ABS و کنترل موتور براي بدست آوردن بالاترين راندمان قدرت)، در طراحي بعضي از ريزپردازنده ها و طراحي دوربين هاي ديجيتال اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید:
http://www.fuzzy-logic.com


تاریخ ویرایش مقاله: 24/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه