مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

معماری Superscalar و ویژگی MMX

گردآورنده و نویسنده : بهار یاوری
تدوین و آماده سازی : همکاران سایت میکرو رایانه

تکنیک های Pipelining و معماری Superscalar از تکنیک های پیشرفته سخت افزاری هستند که در ریزپردازنده های پنتیوم مورد استفاده قرار گرفتند. تا قبل از پنتیوم از معماری Superscalar استفاده نشده بود. در ریزپردازنده پنتیوم نیز همانند 80486 از Pipelining پنج مرحله ای استفاده می شود. این مراحل عبارتند از:

1) پیش واکشی (prefetch) دستورالعمل
2) رمز گشایی دستور العمل (Instruction decoding) برای تولید سیگنال کنترلی لازم
3) تولید آدرس (Address Generation) و قرار دادن آن بر روی گذرگاه آدرس
4) اجرای دستورالعمل (Execution)
5) پس نویسی (Write back) برای باز گرداندن نتیجه حاصل شده در مرحله ی اجرا

بدین ترتیب هنگامی که یک دستورالعمل در حال وارد شدن به CPU است، دستور دیگر می تواند رمز گشایی شود و دستوری دیگر نیز می تواند در حال اجرا باشد و بدین ترتیب سرعت کار CPU افزایش می یابد. برای درک بهتر Pipelining، مثال ساده زیر را در نظر بگیرید.

یک مغازه خشکشویی را در نظر بگیرید. در این مغازه باید بخشی برای تحویل گرفتن لباس های چرک، بخشی برای شستشوی لباس، بخشی برای اتو کشی لباس و بخشی برای تحویل لباس های اتو کشیده به مشتری وجود داشته باشد. استفاده از Pipelining در این اتوشویی بدین معناست که برای هر یک از این بخش ها، مسئولان متفاوتی وجود داشته باشد که همزمان با هم کار کنند. بدین ترتیب در حالی که مسئول تحویل گرفتن لباس چرک، لباس شماره 1 را از مشتری دریافت می کند، مسئول شستشوی لباس در حال شستن لباس شماره 2 خواهد بود و پس از اینکه کارش تمام شد، لباس شماره 1 را از مسئول دریافت لباس چرک، دریافت می کند و لباس شماره 2 را به مسئول اتو کشی می دهد تا آن را اتو کند در همین حین مسئول اتو کشی، در حال اتو کشی لباس شماره 3 خواهد بود و مسئول تحویل لباس نیز در حال تحویل لباس شماره 4 خواهد بود و بدین ترتیب در هر لحظه هر چهار نفر مشغول کار هستند. حال آنکه اگر فقط یک نفر قرار بود تمام این کارها را انجام بدهد، مسلماً به وقت بیشتری نیاز داشت. باید تمام کارهای لباس شماره 1 را انجام می داد و پس از آن به سراغ لباس شماره 2 میرفت و الی آخر. بنابر این زمان لازم برای تحویل لباس حدوداً چهار برابر می شد.

Pipelining در ساختار CPU نیز دقیقاً به همین معناست. یعنی در حالیکه یک بخش دستوری را دریافت می کند (معادل بخش دریافت لباس چرک) بخش بعدی دستور دیگر را رمز گشایی می نماید (معادل بخش شستشوی لباس) و بخش دیگر دستوری دیگر را اجرا می کند (معادل بخش اتو کشی لباس). حال اگر در مغازه اتو شویی برای هر یک از بخش ها دو نفر مسئول وجود داشته باشد مسلماً باز هم فرآیند خشک شویی لباس سریعتر انجام خواهد شد. ساختار Superscalar دقیقاً به همین معناست، یعنی دو مدخل برای دستورالعمل ها وجود دارد و هم زمان دو دستور در هر مرحله Pipelining اجرا می شود. بدین ترتیب کارایی CPU تقریباً 2 برابر می شود . توضیحات بیشتر این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرورایانه آمده است. از ویژگی های جدید ریزپردازنده های پنتیوم استفاده از دستور العمل های MMX است. اگر چه با آمدن ریزپردازنده پنتیوم کارآیی ریزپردازنده ها به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت، اما هنوز برخی از برنامه های کاربردی، به خصوص برنامه های چند رسانه ای و برنامه هایی که به قابلیت گرافیکی بالایی نیاز داشتند، نمی توانستند با سرعت کافی اجرا شوند. برای حل این مشکل، اینتل ریزپردازنده های پنتیوم MMX را به بازار عرضه کرد که همزمان عملکرد سریع تر برای داده های چند رسانه ای را فراهم می کرد.

MMX مخفف Multimedia Extension است و همانطور که از نام آن پیداست، برای افزایش قابلییت های چند رسانه ای ریزپردازنده پنتیوم به آن افزوده شده است. برای دستورات MMX نیز از Pipelining استفاده شد و بدین ترتیب کارایی CPU به طور قابل ملاحظه ای در کاربرد های چند رسانه ای افزایش یافت. دستورالعمل های MMX این قابلیت را برای ریزپردازنده فراهم می آورد تا عملیاتی را که پنتیوم های قدیمی در چند مرحله انجام می دادند، در یک مرحله انجام دهند. در واقع در این ریزپردازنده ها تکنیک سخت افزاری دیگری که اصطلاحاً (Single Instruction Multiple Data) یا SIMD نامیده می شود به کار رفت. این روش به ریزپردازنده امکان می دهد که یک دستور واحد را برای چندین داده مختلف به کار ببرد. البته بر خلاف تکنیک های Pipelining و Superscalar که در واقع از دید کاربر پنهان هستند، استفاده از امکانات MMX، نیازمند این است که برنامه نویس ها برنامه های خود را با دستور العمل های جدید MMX بنویسند.

البته حتی به هنگام اجرای یک نرم افزار که از دستورات MMX استفاده نمی کند، نیز چنانچه از ریزپردازنده های MMX استفاده شود، کارایی آن نسبت به یک پنتیوم قدیمی بیشتر خواهد بود، زیرا در ریزپردازنده پنتیوم MMX، میزان حافظه Cache دو برابر شده است. همچنین Pipelining ریزپردازنده پنتیوم MMX نیز نسبت به پردازنده های پنتیوم اولیه دارای کیفیت بهتری است و این دو عامل در مجموع باعث کارایی بهتر ریزپردازنده پنتیوم MMX می باشد.

فهرست مقالات مقدمه ایی بر ریز پردازنده ها


تاریخ ویرایش مقاله: 21/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه