مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

پنتیوم 4 (pentium IV)

گردآورنده و نویسنده : بهار یاوری
تدوین و آماده سازی : همکاران سایت میکرو رایانه

اينتل در واقع AMD را با شليك «Pentium 4 » به زانو درآورد. «Pentium 4» واقعاً انقلابى در تاريخ پردازنده ها به حساب مى آيد. پردازنده اى واقعى كه نه تنها به دليل قابليت هايش تا مدت ها در صحنه خواهد بود (از سال 2000 ميلادى تا امروز) بلكه باعث باز شدن درهاى زيادى در طراحى پردازنده ها نيز شد.

«Pentium4» براساس معمارى جديد «NetBurst» طراحى شده بود. به گفته اينتل اين معمارى «نوين» از چهار بخش تشکیل شده است: تكنولوژى پردازش موازى فوق لوله اى (Hyper Pipelined Technology)، موتور اجرايى سريع (Rapid Execution Engine)، حافظه نهان ردياب اجرا (Execution Trace Cache) و گذرگاه هاي چهار مگاهرتزى. توضیحات بیشتر این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرورایانه آمده است.

پردازنده هاى Pentium 4 با استفاده از سوكت 423 به مادربرد متصل مى شدند. يكى از دلايلى كه اينتل از اين تكنولوژى براى اتصال پردازنده به مادربرد استفاده كرده بود، نگهدارنده های خنک کننده (Heat sink) پردازنده بود. اين نگهدارنده ها مانع آسيب رسيدن به تراشه پردازنده هنگام جا زدن خنک کننده مى شدند. البته اين سوكت ها زياد دوام نياوردند. نسل بعدى اين سوكت ها يعنى سوكت 478 انتخاب بعدى اينتل بود كه به همگان معرفى كرد.

البته همان طور كه مى دانيد Pentium 4 اينتل كمى گران است. از آنجايى كه هسته تراشه Pentium 4 كمى بزرگ است هزينه توليد هر پردازنده زياد مى شود. به همين دليل اينتل سعى كرد با به كارگيرى تكنولوژى0/31 ميكرونى «Northwood» به جاى تكنولوژى 0/81 ميكرونى «Willamette» تراشه هاى كوچكتر و در نتيجه ارزانتر و بيشترى توليد كند.

تراشه هاى «Northwood» به جاى 256 كيلوبايت Cache كه در Athlon XP ها به كار رفته بود، 512 کیلو بایت Cache سطح دوم داشتند كه اين مسئله هم در بزرگ شدن هسته پردازنده بى تاثير نبود.

سرانجام پردازنده های Prescoot , pentium 4 با حافظه توسعه يافته (Extended Memory) و با استفاده از فناوری 64 بيتي روانه بازار می شوند .

هرچند که در حال حاضر امکان خريد اين پردازنده ها تنها از طريق خرده فروشی ميسر می باشد. اما کارشناسان ابراز اميدواري می کنند با خريد خط توليد EM64T مخصوص ساخت چيپ ستهاي 64 بيتي مورد استفاده درسيستم هاي روميزي در ژاپن توسط شرکت اينتل، بزودی اين محصولات بی نظير در بازار ساير کشورها نيز وارد شود .

سايت ژاپنی Akiba PC Hotline نيز در گزارشی اعلام داشته است، برخی فروشگاهها در شهر توكيوی ژاپن کار فروش CPU های پنتيوم 4 اينتل مدل های 3.20F ، 3.40F ، 3.60F و 3.80F با تکنولوژی EM64T را آغاز کرده اند. بسته بندی اين چيپ ستها در جعبه های سياه و سفيد صورت می گيرد و مخصوص استفاده در سرورهای تک پردازنده و رايانه هاي شخصی و خانگی می باشند .

پردازنده های جديد اينتل pentium 4 که با عنوانEM64T شناخته می شوند بر روي مادر برد هايي بر پايه چيپ ست سری i915 و i925 نصب می شوند .

اینتل نمونه جديد تراشه Pentium 4 را كه هدف از طراحي آن تقويت رايانه هاي شخصي به عنوان دستگاه صوتي تصويري و سيستم هاي ويرايش عكس و ويديو است، عرضه كرده است. تراشه هاي تازه Pentium 4 كه Prescott ناميده مي شود، علاوه بر عملكرد بهتر در زمينه هاي صوتي و تصويري، در امور مهندسي و علمي نيز قابليت هاي گسترده تري دارند. تراشه جديد همچنين حافظه بيشتري دارد و براي اجراي متفاوت دستورات، تغييراتي در آن داده شده است تا عملكرد آن تقويت شود بر اساس تخمين كارشناسان اينتل، انتظار مي رود شركت هاي توليد رايانه هاي شخصي فروش دستگاه هاي مجهز به Prescott را فورا آغاز كنند.

تغييراتي كه اينتل در نحوه توليد تراشه تازه در نظر گرفته است شامل اصلاح سيليكوني است كه اين تراشه از آن ساخته مي شود تا خاصيت رسانايي آن بهبود يابد. اينتل همچنين براي جلوگيري از نشت جريان هاي الكتريكي ميان عناصر مختلف, از مواد جديدي براي توليد اين تراشه استفاده مي كند.

علاوه بر آن Prescott از جمله نخستين تراشه هايي است كه قطر عناصر آن تنها به 90 نانومتر (يك ميلياردم متر) مي رسد. (قطر عناصر تراشه هاي قبلي Pentium 4 برابر 130 نانومتر است.)

اينتل با استفاده از اين قابليت سعي كرده است عناصر بيشتري را در تراشه تازه بگنجاند تا حجم حافظه آن دو برابر شود سرعت تراشه Prescott از سلسله قبلي تراشه هاي Pentium 4 كه به نورتوود موسوم بود فراتر خواهد رفت. سرعت نخستين تراشه هاي Prescott دو و هشت دهم گیگاهرتز و سه و دو دهم گیگاهرتز خواهد بود و نمونه سريع تر آن كه سه و چهاردهم گیگاهرتز است در آينده نزديك عرضه خواهد شد. در این زمینه مقالات دیگری در تالار گفتگوی سایت میکرورایانه موجود است.
سرعت نمونه هاي بعدي Prescott كه در پايان امسال وارد بازار خواهد شد چهار گیگاهرتز خواهد بود.گفتني است از جمله ديگر تغييراتي كه اينتل در نحوه ساخت اين تراشه اعمال كرده است امكان افزايش تدريجي سرعت آن بدون دستكاري ساختار اساسي تراشه Pentium 4 است .

فهرست مقالات مقدمه ایی بر ریز پردازنده ها


تاریخ ویرایش مقاله: 21/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه