مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

پردازنده دو هسته ایی (Core 2 Duo) شرکت اینتل (1)

گردآوری و تدوین: فرشته ابوالقاسمی


پردازنده دو هسته ایی (Core 2 Duo) شرکت اینتل (1)

شركت اينتل كه يكي از مشهورترين سازندگان پردازنده براي كامپيوتر‌هاي خانگي است همواره براي بهبود كارايي پردازنده‌هاي خود از روش افزايش فركانس استفاده مي‌كرد. اما در طي دو سال گذشته اين شركت متوجه شده كه ديگر قادر به افزايش فركانس پردازنده‌ها نيست. بعبارتي اينتل براي افزايش كارايي پردازنده‌هاي خود ديگر قادر نبود فركانس آنها را افزايش دهد بنابراين براي بهبود كارايي محصولات خود بايد از روش جديدي استفاده مي‌كرد. (دراین موارد مقالات متعددی در سایت میکرو رایانه وجود دارد، به فهرست مقالات رجوع کنید) در اين روش جديد بجاي افزايش فركانس براي بهبود كارايي، تعداد هسته‌هاي پردازنده‌ها افزايش پيدا مي‌كند. بعبارت ساده‌تر هر پردازنده بجاي يك هسته از دو و يا تعداد بيشتري هسته تشكيل مي‌شود.
در حدود يك سال پيش اينتل اولين پردازنده دو هسته اي خود را كه از دو هسته مستقل تشكيل مي‌شد، معرفي كرد ولي اين پردازنده كارايي مناسبي را از خود به نمايش نگذاشت. در حدود 6 ماه بعد از آن شركت اينتل پردازنده هاي دو هسته اي ديگري بنام Core 2 Duo معرفي كرده كه اين بار دو هسته بصورت يكپارچه به همديگر متصل بودند و علاوه بر آن از معماري‌هاي جديدي نيز استفاده مي‌كردند.
شركت اينتل بعد از معرفي پردازنده های دو هسته ای Core 2 Du (مبتنی بر هسته Conroe) با موفقیت باور نکردنی روبرو شد، 13جولاي سال 2006 بی شک یکی از روزهای تاریخی در دنیای کامپیوتر است که در آن پردازنده های نسل جدید اینتل با معماری تحول یافته Core معرفی شدند. اين رويداد بر بازار پردازنده‌ها و سير تكاملي آنها تاثير غيرقابل انكاري داشته و معادلات استراتژيك را برهم زده است. تاثيري مشابه با آنچه كه در23 سپتامبر سال 2001 شاهد آن بوديم، زماني كه AMD به صورت رسمی از پردازنده های Athlon64 بهره برداری کرده و خود را به عنوان قدرت برتر در توسعه تكنولوژي پردازنده ها مطرح نمود .
شركت اينتل در چهاردهم جولاي به صورت رسمي خبر پردازنده‌هاي جديد خود و اطلاعات مربوط به ساخت آن‌ها را روي سايت‌هاي اينترنت قرار داد. اين پردازنده ها که برای دسک تاپ Core و برای موبایل Merom و برای سرور Wooderst نام دارند، نسل جديد و توسعه يافته پردازنده Core 2 Duo هستند. تمامي اين پردازنده‌ها، دو هسته‌اي هستند، از پهناي مسير (1000Mhz (FSB و قابليت Intel Virtualization Technology VT پشتيباني مي‌كنند. دراين  پردازنده‌ها دستورالعمل‌هاي بيشتري در هر سيكل ساعت انجام مي‌گيرد و از يك حافظه كش استفاده شده است كه ميان دو هسته تقسيم مي‌گردد..
شركت اينتل همچنين ادعا نموده است كه نسل جديد پردازنده های Core 2 Duo انرژی کمتری مصرف می کنند و از حافظه Ram استفاده بهینه تری برای اجراي برنامه‌هاي سيستم می کنند. شركت AMD در يك اقدام جالب توجه براي پاسخ‌دهي به محصولات جديد اينتل، اعلام كرده است كه قيمت محصولات خود را تا چهل درصد كاهش خواهد داد.

تاريخچه

وقتي از پردازنده <دو هسته‌اي> سخن مي گوييم، منظور ما دقيقاً همان چيزي است كه از نامش پيداست: دو مغز پردازنده روي يك تراشه. اين براي اينتل معاني ديگري هم دارد. ازجمله: Pentium D (كه سابقاً با نام رمز Smithfield معرفي شد) و Pentium Extreme Edition 840 براي كامپيوترهاي روميزي.
  طبق برنامه زمان بندي شده، قرار است اين پردازنده ها به زودي رسماً معرفي شوند. بنابراين آنچه در حال حاضر به عنوان پردازنده دوهسته اي موجوديت دارد، نمونه نهايي نيست قرار است اينتل اواخر سال هم يك پردازنده دو هسته ای Xeon را عرضه کند که برای سرورهای چند پردازنده با نام رمز Ellivxap و برای سرورها و ایستگاه های کاری دو پردازنده ای با نام رمز Dempsey شناخته می شود. این شرکت تقریبا همزمان با Xeon، پردازنده دو هسته ای موبایل خود با نام رمز Yonah را عرضه خواهد کرد که انتظار می رود یک پنتیوم M دوهسته ای باشد.

ورود Core 2 Duo به دنياي پردازنده هاي دو هسته ایی

پس از آن زمان، تقلاي اينتل به عنوان بزرگترين شركت توليدكننده و توسعه دهنده پردازنده‌ كامپيوتر‌هاي شخصي، براي ارتقا دادن معماري پردازنده هاي «پنتيوم 4» (موسوم به NetBurst) در حد و اندازه‌اي كه بتواند برتري‌هاي اين شركت را مجددا به همگان اثبات كند، طي سال‌ها بي‌نتيجه باقي ماند. اين موضوع مهندسين اينتل را بر اين واداشت تا پردازنده‌ نسل بعد اينتل را مبتني بر معماري موفق P6 كه از Pentium Pro تا Pentium III يكه تازي در بازار پردازنده ها را برای اینتل به ارمغان آورده بود، توسعه دهند و معماری NetBurst را در برگه دان تاریخ رها سازند. معماري جديد به نام Core که پردازنده های Duo Core 2 را قدرت بخشیده ترکیبی از ویژگی های اصلی معماری P6، گذرگاه FSB قدرتمند NetBurst و ابداعات مهندسین اینتل می باشد.

معرفی پردازنده دو هسته ایی

تاثير Core 2 Duo بر بازار پردازنده ها

عرضه پردازنده های Duo Core 2 بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. این پردازنده دو هسته ای با کارآیی فوق العاده و قیمت مناسب، عرصه رقابت را برای AMD بسیار محدود کرده اند. هرچند AMD بیکار ننشسته و در حال ارتقا معماری پردازنده های Athlon 64 خود (موسوم به K8) است، اما براي جلوگيري از كاهش فروش محصولات فعلي خود و از دست ندادن بخش گسترده اي از بازار، قيمت پردازنده هاي خود را به طور ميانگين تا 47 درصد كاهش داده است، اين كاهش قيمت بی سابقه تنها جهت قابل رقابت نمودن Athlon 64 در مقابل Duo Core 2 رخ داده و موجب شده است كه پردازنده هاي قدرتمند و رويايي Athlon 64 X2 هم اكنون با قيمت بسيار اندك و پايين تر از ارزش واقعي خود به فروش برسند. به عنوان مثال پردازنده Athlon 64 X2 3800+ كه تا چندي پيش در بازار ايران با قيمت 260 هزارتومان به فروش مي رسيد بر مبناي آخرين قيمت گذاري AMD در سوم آگوست تا 152 دلار كاهش قيمت پيدا كرده است. اين موضوع ما را بر اين واداشته است تا مجددا به بازار پردازنده هاي دو هسته اي كه عرضه Duo Core 2 آن را به شدت متاثر كرده، نگاهي بياندازيم.
درحال حاضر سه خانواده پردازنده‌هاي دوهسته‌اي ويژه كامپيوترهاي شخصي در بازار رايج است كه در ادامه به معرفي تك تك آنها مي‌پردازيم .

پردازنده هاي Core 2 Duo و Core 2 Extreme:

در حال حاضر پنج مدل از اين پردازنده‌ها عرضه شده، اما خبرهايي مبني بر وجود مدل‌هاي ارزان قيمت‌تر در آينده نزديك منتشر شده است. با اين حال در بررسي امروز ما تنها همان پنج مدلي كه موجوديت آنها تضمين گشته و هم اكنون در دسترس مي‌باشند، حضور دارند. اين مدل‌ها و مشخصات هريك در جدول شماره (1) نشان داده شده‌اند.

مدل های رایج پردازنده های core 2 duo

همانطور كه مشاهده مي كنيد دو مدل ارزان تر اين خانواده داراي حافظه كاشه L2 دو مگابايتي مي باشند، علاوه بر اين كليه پردازنده هاي اين خانواده با مادربردهاي سوكت 775 كه استاندارد VRM11 در مدار تغذيه ولتاژ آنها لحاظ شده باشد، سازگار هستند. تفاوت Core 2 Extreme با Core 2 Duo تنها در فركانس كاري بالاتر خلاصه نمي شود، ضريب فركانسي X6800 بر خلاف ساير مدلهاي اين خانواده قفل نيست و مي‌توان فركانس كاري آن را به سادگي با تغيير ضريب كم يا زياد كرد،
  از اين ويژگي براي محک زدن كارايي حافظه كاشه Duo Core 2 در بررسي هايمان استفاده كرده ايم. (توضیحات بیشتردر مورد این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرورایانه) پردازنده‌ های Core 2 با دو هسته متفاوت به نامهاي Conroe و Allendale معرفي شده اند، كه هسته Allendale به مدلهاي ارزان قيمت با 2 مگابايت حافظه كاشه L2 اختصاص دارد. ساير مشخصات كليدي اين خانواده از پردازنده هاي دوهسته‌اي اينتل در جدول شماره (2) ذكر شده است

پردازنده هاي «پنتيوم D » سري 800 و سري 900:

اين پردازنده ها مدت زمان زيادي است كه به بازار رخنه كرده اند و پس از 13 جولاي قيمت‌ آنها به شدت كاهش يافت تا برتري پردازنده هاي Duo Core 2 محفوظ بماند، از ميان مدلهاي متنوع اين خانواده، تنها مدل هاي 805، 820، 915 و 945 در حال حاضر توليد مي شوند و توليد ساير مدل ها يا به كلي متوقف شده يا بر مبناي برنامه هاي اعلام شده توسط اينتل در آينده نزديك متوقف خواهد شد، به همين دليل ما در بررسي پردازنده هاي دو هسته اي خود مدل هايي كه موجوديت آنها در بازار تضمين شده نيست شركت نداده ايم، همچنين مدل 805 كه ارزان ترين پردازنده دو هسته‌اي موجود به شمار مي‌رود،
كارايي كاملا مشخصي با توجه به قيمت پايين خود دارد به همين دليل از بررسي آن خود داري كرده‌ايم. مدل 965 نيز كه قوی ترين مدل پردازنده هاي دوهسته‌اي نسل پيش اينتل به شمار مي‌رود، علیرغم اينكه ديگر توليد نحواهد شد، در بررسي هاي ما حضور دارد تا بتوانيم به كمك آن كارايي خانواده «پنتيوم D» را به خوبي با ساير خانواده ها مقايسه كنيم. ساير مشخصات كليدي پردازنده هاي اين‌ خانواده را مي‌توانيد در جدول شماره (2) ملاحظه كنيد

جدول مشخصات پردازنده هاي دو هسته‌اي اينتل

جدول شماره (2) مشخصات پردازنده هاي دوهسته‌اي اينتل

مدل های رایج Athlon 64 X2

بررسي كارايي حافظه كاشه ي Core 2 Duo :

پردازنده هاي Core 2 Duo E6300 و E6400 مبتني بر هسته Allendale بر خلاف مدل هاي رده بالاتر داراي حافظه كاشه L2 دو مگابايتي هستند، اين موضوع اين سوال را در ذهن ما ايجاد كرد كه دو مگابايت حافظه كاشه كمتر تا چه حد كاهش كارايي در برنامه ها ايجاد مي كند؟ براي پاسخ به اين سوال ضريب فركانسي پردازنده Core 2 Extreme X6800 را پايين آورديم تا فركانس كاري آن با Core 2 Duo E6300 برابر شود، سپس دو پردازنده را (كه هم اكنون تنها ميزان حافظه كاشه L2 آنها متفاوت است) در برنامه هاي مختلف مورد آزمايش كارايي قرار داديم ، نتيجه اين‌ آزمايش ها در جدول شماره 5 نشان داده شده است:

جدول بررسی کارایی حافظه کش 4 مگابایتی

در ميان آزمايش هاي صورت گرفته، اختلاف كارايي اندكي در برنامه فشرده سازي WinRAR مشاهده مي شود چرا كه اين برنامه مستقيما بر روي جريان داده ها كار مي كند، همچنين در بازي F.E.A.R نيز اختلاف كارايي اندكي ميان دو پردازنده مشابه با حافظه كاشه L2 متفاوت ديده مي شود. در ساير آزمايش ها اختلاف كارايي بسيار اندك است. در نتيجه مي توان گفت كه اختلاف كارايي‌ ميان مدل هاي Core 2 Duo بيشتر به فركانس كاري آنها وابسته است تا به ميزان حافظه كاشه آنها.

ادامه...


تاریخ ویرایش مقاله: 25/5/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه