مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

سیگنالهای وضعیت در ریزپردازنده 8086-8088

نویسنده: محمدتقی زرین

سیگنالهای وضعیت

در اینجا سیگنالهای وضعیت (Status) ریزپردازنده های 8086/8088 را بررسی می کنیم. این سیگنالها در هر دو مود می نیمم و ماکزیمم مشترک است.

همانطور که اشاره شد چهار سیگنال وضعیت بر روی خطوط پرارزش آدرس قرار دارند بطوریکه این چهار پایه در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور، دارای اطلاعات آدرس بوده و در پریودهای بعدی دارای سیگنال وضعیت؛ به شرحی که در زیر می آید؛ می باشند. (در فهرست مقالات سایت میکرو رایانه جستجو کنید) در واقع پایه های مذکور به صورت دقیق به نام های A16/S3 , A17/S4 , A18/S5 , A19/S6 نامیده می شوند.

ضمنا تذکر این نکته ضروری است که سیگنالهای وضعیت همواره وضعیتی از ریزپردازنده را اعلام می کنند و بسته به نیاز می توان از آنها استفاده کرد و یا ممکن است در مدار از آنها استفاده نشود.

سیگنال های S3 و S4 (خروجی و سه حالته)

این دو سیگنال فقط در اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرای یک دستور به ترتیب بر روی پایه های A16 و A17 قرار می گیرند و مشخص می کنند که ریزپردازنده 8086/8088 در هر لحظه از کدام ثبات قطعه برای آدرس دهی (تولید آدرس های فیزیکی حافظه) استفاده می کند. این اطلاعات در جدول زیر آمده است.

جدول سیگنال های وضعیت S3 و S4 ریزپردازنده 8086 8088

قبلا در بخش آدرس فیزیکی اشاره شد که با هر ثبات قطعه همراه با یک آدرس موثر 16 بیتی می توان یک مگابایت حافظه را آدرس دهی کرد. بنابراین با استفاده از سیگنال های وضعیت S3 و S4 و به وسیله مدار بیرونی می توان اقدام به گسترش فضای حافظه 8086/88 نمود به طوریکه هر ثبات قطعه به تنهایی می تواند یک مگابایت حافظه اختصاصی خود را آدرس دهی کند.

البته در اینجا بایستی به یک نکته توجه داشت و آن اینکه در بحث ثباتهای قطعه دیدیم که محدوده آدرس دهی هر ثبات قطعه می تواند با محدوده آدرس دهی ثبات قطعه دیگر محل اشتراک داشته باشد ولی اگر با این سیگنالهای وضعیت، فضای حافظه 8086/8088 گسترش یابد در این صورت؛ بسته به طراحی؛ این تلاقی میسر نبوده و قطعه های مختلف حافظه؛ که توسط هر ثبات آدرس دهی می شوند؛ الزاما جدا از هم خواهند بود.

سیگنال S5 (خروجی و سه حالته)

این سیگنال بر روی پایه A18 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A18/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت نوزدهم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S5 عمل می کند. سیگنال S5 در هر زمان وضعیت بیت پرچم وقفه (IF) را تعیین می کند.

سیگنال S6 (خروجی)

این سیگنال بر روی پایه A19 از خطوط آدرس قرار دارد و به همین دلیل پایه مذکور به نام A19/S5 نامیده می شود. در اولین پریود از سیکل اجرای دستورالعمل، این پایه دارای اطلاعات بیت بیستم (از صفر شماره گذاری شده است) آدرس بوده و در پریودهای بعدی به عنوان سیگنال S6 عمل می کند.

سیگنال S6 در هر زمان مشخص کننده این مطلب است که کنترل گذرگاه های ریزپردازنده در اختیار 8088/ 8086 می باشد. به این ترتیب ریزپردازنده با صفر نگه داشتن این سیگنال به دیگر استفاده کنندگان از گذرگاه های سیستم اطلاع می دهد که کنترل گذرگاه ها را بر عهده دارد.

وقتی که درخواست استفاده از گذرگاه های سیستم توسط سایر استفاده کنندگان به 8086/8088 برسد و از طرف آن پذیرفته شود (به این عمل پذیرش Hold گفته می شود که بعدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت) در همان موقع این خط خروجی (به عنوان سیگنال S6) به حالت شناور (امپدانس بالا) خواهد رفت تا کنترل گذرگاه در اختیار ریزپردازنده های دیگر یا سایر واسط های جانبی کنترل کننده گذرگاه (که درخواست کنترل گذرگاه را دارند) قرار گیرد. پس دارای دو حالت صفر یا امپدانس بالاست.

سیگنال S7 (خروجی) ( فقط در 8086 )

این سیگنال بر روی پایه BHE قرار دارد و لذا مختص 8086 می باشد و 8088 این چنین سیگنالی ندارد. همانطور که قبلا اشاره شد پایه BHE/S7 در طی اولین پریود پالس ساعت از سیکل اجرا دارای سیگنال BHE خواهد بود و در سایر پریودهای سیکل اجرا به عنوان S7 همان سطح ولتاژ اولین پریود را حفظ خواهد کرد.


تاریخ ویرایش مقاله: 21/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه