مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

سیگنال های جدا کننده گذرگاه آدرس و داده در ریزپردازنده 8088-8086

نویسنده: محمدتقی زرین

سیگنال های جدا کننده آدرس و داده

همانطوریکه در بخش های قبلی دیدیم در ریزپردازنده 8086/8088 سیگنال های آدرس و داده بر روی یک پایه قرار دارند و جهت استفاده از آنها در مدارات، لازم است که این سیگنال ها از همدیگر تفکیک گردیده و به صورت جداگانه؛ به عنوان گذرگاه های آدرس و داده ها؛ مورد استفاده قرار گیرند. به این منظور تعدادی سیگنال جهت این جدا سازی در ریزپردازنده 8086/8088 (در مود می نیمم) در نظر گرفته شده که در اینجا به تشریح آنها می پردازیم.

پایه ALE (خط خروجی و سه حالته)(Active High)

سیگنال خروجی ALE ریزپردازنده در مود می نیمم به وسیله این پایه تولید می شود.* از این سیگنال برای ذخیره کردن آدرس ها در ابتدای شروع هر سیکل اجرا استفاده می شود. (در فهرست مقالات میکرو رایانه جستجو کنید) وقتی که بر روی خطوط آدرس و داده ها فقط اطلاعات آدرس قرار داشته باشد یک پالس مثبت (یک منطقی) بر روی این خط تولید می شود که این سیگنال به منظور ذخیره آدرس ها روی latchها در مدار جدا ساز آدرس و داده استفاده می شود.

پایه DEN (خط خروجی و سه حالته)(Active Low)

سیگنال DEN ریزپردازنده در مود می نیمم توسط این پایه تولید می شود.* از این سیگنال برای توانا ساختن بافرهای داده ها (8286 یا 8287) استفاده می گردد. این پایه CPU معمولا به پایه های توان ساز (Enable) بافرهای مذکور متصل می گردد.

وقتی که سیگنال DEN فعال(صفر) شود بافرها را توانا ساخته و داده ها به سیستم یا گذرگاه محلی داده ها انتقال پیدا می کنند و یا از آنها به ریزپردازنده وارد می شوند. (جهت انتقال را سیگنال DT/R تعیین می کند) موقعی که گذرگاه در اختیار 8086/8088 نباشد این خط به صورت امپدانس بالا در می آید.

در صورت وجود مدار کنترل کننده گذرگاه (تراشه 8288) از سیگنال خروجی DEN آن به جای سیگنال DEN ریزپردازنده، استفاده می شود. وجود این سیگنال برای جداسازی گذرگاه محلی از سیستم ضروری است.

پایه DT/R (خط خروجی و سه حالته)( R=Active Low & T=Active High)

سیگنال DT/R در مود می نیمم برای تعیین جهت انتقال داده ها از CPU به بیرون از آن و یا از بیرون ریزپردازنده به داخل آن به کار برده می شود.* به این ترتیب با استفاده از این سیگنال می توان سمت تقویت بافرهای داده ها (8286 یا 8287) را تعیین نمود.

اگر این سیگنال برابر یک منطقی باشد ریزپردازنده در نقش فرستنده بوده و عمل نوشتن داده ها بر روی گذرگاه سیستم انجام می شود. ولی اگر این سیگنال برابر صفر منطقی باشد، ریزپردازنده به عنوان گیرنده داده ها عمل نموده و عمل خواندن داده ها را بر عهده دارد، یعنی ریزپردازنده در نقش دریافت کننده، داده ها را از گذرگاه دریافت می دارد.

خط DT/R به صورت سه حالته بوده و در صورتی که گذرگاه سیستم در اختیار ریزپردازنده نباشد، CPU آن را به حالت امپدانس بالا در می آورد.

پایه M/IO (خط خروجی و سه حالته)( IO=Active Low & M=Active High)( در 8086 )
پایه M/IO (خط خروجی و سه حالته)( IO=Active High & M=Active Low)( در 8088 )

از جمله تفاوت های دیگر دو ریزپردازنده 8086 و 8088 سیگنال خروجی این پایه می باشد. در ریزپردازنده 8086 سیگنال IO به صورت Active Low بوده و سیگنال M به صورت Active High است در صورتی که در ریزپردازنده 8088 برعکس آن است یعنی سیگنال M به صورت Active Low بوده و سیگنال IO به صورت Active High در نظر گرفته شده است، تا با سیگنال مربوطه در ریزپردازنده هشت بیتی نسل قبل از خود (یعنی 8085) سازگار باشد. بجز تفاوت مذکور ، این دو سیگنال از نظر عملکرد هیچ تفاوتی ندارند. (در فهرست مقالات میکرو رایانه جستجو کنید).

سیگنال خروجی این پایه مشخص کننده دستیابی ریزپردازنده به حافظه یا ورودی-خروجی است. یعنی اگر ریزپردازنده در حال نوشتن یا خواندن در ارتباط با دستگاه ورودی-خروجی باشد سیگنال IO فعال خواهد شد و اگر ریزپردازنده در حین عمل خواندن یا نوشتن در ارتباط با حافظه باشد سیگنال M آن فعال خواهد شد.

در ریزپردازنده 8088 این سیگنال به همراه دو سیگنال DT/R و SSO برای تعیین وضعیت CPU در مود می نیمم به کار می رود که شرح آن در بخش سیگنال های اختصاصی وضعیت در 8088 آمده است.
------------------------------------
* در مود ماکزیمم این سیگنال توسط مدار کنترل کننده گذرگاه (تراشه 8288) تولید می شود.


تاریخ ویرایش مقاله: 21/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه