مباحث آموزشی ICDL در سایت

آشنایی با شگردها و روشهای رتبه بندی سایتها به وسیله موتورهای جستجو و طراحی سایت با در نظر گرفتن این روش ها باعث افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو می شود. توضیحات بیشتر را در بخشهای ذیربط مطالعه فرمایید.

سایتها و حتی صفحات وب سایت ها یا وبلاگهایی که دارای رتبه و رنکینگ بالایی در موتور جستجوی گوگل هستند، در زمان سرچ کاربران جزء اولین پیشنهادهای گوگل ظاهر می شوند و بنابراین تعداد بازدیدکنندگان و مراجعان این سایتها بالاتر از مراجعات به وب سایتها یا وبلاگ هایی خواهد بود که رتبه و رنکینک سایت آنها کمتر و پایین تر است.

مقالات و مباحث برگزیده سایت:

تبلیغات

ساخت و طراحی سایت

تبلیغات در سایت

فهرست های مقالات

اکثریت بازدید کنندگان سایتها از طریق موتورهای جستجو به آنها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رتبه یک سایت در نزد موتورهای جستجوگر، اهمیت زیادی در دنیای وب و اینترنت دارد.

افزایش رتبه سایت

اگر کدهای یک سایت دارای خطا باشد از دید موتورهای جستجو در اولویت و اهمیت پایین تری نسبت به سایت های مشابه قرار می گیرد.

سایر مباحث سایت

تبلیغات

بورس کالا

سایت سهام و بورس

مفهوم آدرس فیزیکی در ریزپردازنده 8088-8086

نویسنده: محمدتقی زرین

ریزپردازنده 8086/8088 دارای 20 خط آدرس است (گذرگاه آدرس 20 بیتی است) و لذا می تواند حداکثر تا 2 به توان 20 بایت یا یک مگا بایت (1048576 بایت) حافظه را آدرس دهی نماید. پس در داخل ریزپردازنده نیاز به 20 بیت اطلاعات آدرس وجود دارد. ولی دیدیم که تمام ثبات های آن؛ از جمله ثبات های اشاره گر؛ 16 بیتی است. در داخل ریزپردازنده و در برنامه نویسی، آدرس دهی 20 بیتی مورد نیاز است و باید بتوان این 20 بیت را در داخل ثبات ها جای داد.

برای به دست آوردن 20 بیت اطلاعات آدرس و قرار دادن آن روی خطوط (پایه ها) ریزپردازنده، از روش خاصی استفاده شده است، که در اینجا به شرح آن می پردازیم:

در ریزپردازنده 8086/8088 برای به دست آوردن حداکثر فضای آدرس دهی حافظه تا یک مگابایت(توضیح بیشتر: در فهرست مقالات میکرو رایانه جستجو کنید)، دو آدرس 16 بیتی باهم ترکیب می شوند. یکی از آدرس ها همواره محتویات یکی از ثبات های قطعه است و آدرس دیگر نیز یک آدرس 16 بیتی است؛ که از آن به عنوان آدرس موثر نام برده می شود و به عنوان offset با محتویات ثبات قطعه ترکیب می شود. آدرس موثر می تواند محتویات هرکدام از ثبات های اشاره گر باشد یا به روش های دیگر به دست آید.

چگونگی ساخت و تولید آدرس فیزیکی در ریزپردازنده 8088-8086

به این ترتیب در داخل ریزپردازنده به جای یک آدرس 20 بیتی، دو آدرس 16 بیتی وجود دارد، که این دو آدرس با همدیگر تشکیل یک آدرس فیزیکی (PA) بیست بیتی را می دهند. در شکل زیر چگونگی این ترکیب و تشکیل آدرس فیزیکی آمده است:

چگونگی ساخت آدرس فیزیکی در ریزپردازنده 8088-8086

بنابراین ریزپردازنده 8086/8088 برای به دست آوردن آدرس واقعی (actual) بیست بیتی، چهار صفر در سمت راست محتویات ثبات قطعه مورد نظر (که مطابق نرم افزار و برنامه ما برای محاسبه آدرس انتخاب شده) قرار داده و آن را با آدرس موثر جمع می کند. لازم به ذکر است که در داخل ریزپردازنده فقط دو آدرس 16 بیتی وجود دارد و آدرس 20 بیتی واقعی صرفا بر روی پایه های آدرس ریزپردازنده ظاهر می شود و در داخل ریزپردازنده جایی ذخیره نمی گردد.

از نظر ریاضیات اعداد مبنای دو، قرار دادن هر صفر در مقابل عدد، به معنی ضرب کردن آن عدد در 2 است. بنابراین قرار گرفتن چهار صفر در مقابل عدد (محتویات ثبات قطعه) معادل ضرب محتویات ثبات قطعه در عدد 16 خواهد بود. پس می توان گفت که به منظور محاسبه آدرس فیزیکی، محتویات ثبات قطعه در عدد 16 ضرب شده و حاصل طبق رابطه زیر با آدرس موثر جمع می گردد:

آدرس موثر + محتویات ثبات قطعه * 16 = آدرس فیزیکی

در اینجا قرارداد می کنیم که بعد از این هر موقع ذکری از محاسبه آدرس فیزیکی به میان آورده شود، منظور جمع نمودن آدرس ها به شکل فوق خواهد بود و در بیان این مطلب به اختصار فقط لغت جمع یا ترکیب را به کار خواهیم برد.

تاریخ ویرایش مقاله: 21/2/1386


Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه